Kancelársky komplex Westend je vďaka Siemensu pripravený na nástup elektromobility. Aktuálne ma viac ako 30 nabíjacích bodov

 Kancelársky komplex Westend je vďaka Siemensu pripravený na nástup elektromobility. Aktuálne ma viac ako 30 nabíjacích bodov

eFleet Day v roku 2024 prichádza v lepšej forme ako kedykoľvek predtým. Dlhší program, dvojnásobne väčší priestor pre vystavovateľov, väčšia kapacita pre účastníkov a ešte viac praktických informácií zo sveta firemnej elektromobility. eFleet Day 2024 už 10. apríla 2024 pod jednu strechu prinesie odpovede na všetky vaše otázky, ktoré sa týkajú prevádzky elektromobilov vo firemnom vozovom parku. Medzi vystavovateľmi nemôže chýbať Siemens so svojimi riešeniami pre nabíjanie elektromobilov.

S pribúdajúcim počtom elektromobilov na slovenských cestách je potrebné myslieť aj na budovanie nabíjacej infraštruktúry napríklad v biznis centrách. Práve takéto nabíjačky totiž umožňujú pohodlné nabíjanie počas času stráveného v práci, namiesto nabíjania doma alebo na verejných nabíjačkách.

Spoločnosť Siemens si tento fakt dobre uvedomuje. Preto sa okrem budovania nabíjacích bodov v mestách a obciach sústredí aj na poskytovanie komplexných riešení pre nabíjanie elektromobilov v kancelárskych budovách. Takto umiestnené nabíjačky umožňujú nabíjať nielen súkromné elektromobily zamestnancov dochádzajúcich do práce či autá návštevníkov, ale najmä pravidelné nabíjanie fleetových firemných vozidiel.

Modernú infraštruktúru nabíjacích staníc Siemens vybudoval aj v administratívnej zóne Westend na bratislavskej Patrónke, kde spoločnosť sama sídli.

Prvé nabíjacie stanice v podzemných garážach Westend spoločnosť Siemens nainštalovala už v roku 2021. Trojica týchto AC nabíjacích stojanov, každý s dvojicou 22 kW nabíjacích bodov,  odvtedy umožňuje nabíjanie až 6 vozidiel súčasne. Slúžia najmä návštevníkom, ktorí k nim môžu pripojiť svoje elektromobily počas návštevy a odísť tak s väčším množstvom energie v batériách a vyšším dojazdom, než do budovy prichádzali.

Nabíjačka pre elektromobily Siemens VersiCharge | Zdroj: Siemens

Siemens a majiteľ komplexu Westend, spoločnosť J&T REAL ESTATE, však myslia nielen na občasných návštevníkov, ale najmä na všetkých nájomcov a firmy v celkovo 6 budovách na Patrónke. Tie ponúkajú vyše 92 000 m2 administratívnych priestorov a sídli v nich cez 20 veľkých domácich aj medzinárodných firiem.

Dodnes preto spoločnosť Siemens v garážach sprevádzkovala ďalších 25 AC nabíjacích staníc Siemens VersiCharge, pričom ich počty plánuje v krátkom čase zvýšiť až na dvojnásobok.

Nabíjačky Siemens VersiCharge umožňujú fleetový vozový park firiem sídliacich v budovách nabíjať výkonom až 22 kW. Tretia generácia wallboxov VersiCharge je výsledkom takmer 10 rokov vývoja. Zaručuje preto najvyššiu možnú kompatibilitu so všetkými dnes jazdiacimi elektromobilmi a ich nabíjacími štandardmi. Elektromobily s dnes najpoužívanejšími kapacitami batérií dokážu pomalým nabíjaním nabiť už za pár hodín a zabezpečiť tak dojazd v stovkách kilometrov.

Nabíjačky môžu byť inštalované v rôznych konfiguráciách pre rôzne lokality. Najčastejšie si nabíjací kábel vozí zo sebou priamo vodič, no v prípade, že majiteľ parkoviska trvá na jeho zachovaní ako súčasti nabíjačky či wallboxu, Siemens je pripravený aj na tento variant. Stanice sú vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie, keďže disponujú ochranou proti vode a prachu podľa štandardu IP55 a ochranou proti vandalizmu podľa štandardu IK8. Nainštalovať sa dajú na stenu alebo samostatný stĺpik pri parkovacom mieste. Ich nastavenie prebieha cez mobilnú aplikáciu pre Android alebo iOS.

Wallbox Siemens VersiCharge | Zdroj: Siemens

„Už dnes je jasné, že nástup elektromobility je nezvratný a veľké firmy budú patriť medzi prvé, ktoré svoje spaľovacie vozidlá vymenia za batériové elektromobily. Pri návrhu a rozmiestňovaní nabíjačiek vo Westend v Bratislave sme na tento trend mysleli. K aktuálnym nabíjačkám sme urobili predprípravu na ďalšie nabíjacie stanice, ktoré môžeme v prípade potreby jednoducho nainštalovať na už existujúce parkovacie miesta. Som presvedčený, že Westend je vďaka Siemensu z pohľadu elektromobility a zázemia pre firemnú flotilu elektromobilov či plug-in hybridov špičkovo pripraveným a moderným administratívnym komplexom,“ uviedol Matúš Jenčík, šéf predaja eMobilty riešení v spoločnosti Siemens.

Kľúčovou vlastnosťou nainštalovaných nabíjačiek Siemens VersiCharge je množstvo komunikačných rozhraní a plné prepojenie so systémom komplexného riadenia a automatizácie budov Siemens Desigo, ktorým je komplex Westend vybavený. Takáto komunikácia je pre každú budovu viacerými nabíjačkami kľúčová. Systém totiž dokáže strážiť maximálnu rezervovanú kapacitu na trhu s elektrinou, čím sa prevádzkovateľ budovy vyhne prípadným sankciám od dodávateľa energie.

Firmy sídliace v budovách, kde nabíjanie elektromobilov zabezpečujú nabíjačky Siemens, zas získajú moderné a spoľahlivé riešenie pre nabíjanie svojho plne elektrifikovaného alebo plug-in hybridného vozového parku priamo na firemnom parkovisku. Vďaka tomu budú môcť znížiť svoje náklady na nabíjanie alebo plniť svoje ekologické ciele.

„J&T Real Estate sa vo všetkých svojich kancelárskych budovách usiluje ponúkať nájomcom aj ich návštevníkom maximálny komfort a moderné služby. V bratislavskom komplexe Westend to platí rovnako. Vďaka Siemensu teraz poskytujeme možnosť nabíjania pre firmy a jednotlivcov, ktorý sa rozhodli jazdiť na elektrických vozidlách,” povedal Štefan Csánó, koordinátor projektov v J&T Real Estate.

Nabíjacie stanice Siemens je možné vybudovať aj s riešením, ktoré ponúka detailné informácie o celkovom počte nabíjaní na jednotlivých vozidlách. Fleet manager vďaka tomu dokáže efektívne manažovať svoj vozový park a zamestnancom vždy zabezpečiť vozidlá s optimálnym stavom nabitia batérie.

Siemens sieť svojich nabíjacích staníc využíva aj pre svoju neustále sa rozširujúcu flotilu elektrifikovaných vozidiel. Aktuálne už jeho zamestnanci jazdia na desiatkach elektromobilov, čím spoločnosť napĺňa svoj záväzok k čistej mobilite a udržateľnosti aj na Slovensku.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *