Elektromobilita je už dlhší čas súčasťou stratégie spoločnosti OMV, ktorá má v tomto smere na najbližšie roky pripravené veľké plány. Preto nemôže chýbať medzi účastníkmi konferencie eFleet Day 2024, ktorá svoje brány otvorí už 10. apríla 2024 v priestoroch rezortu x-bionic sphere, Šamorín.

eFleet Day 2024 pod jednu strechu prinesie odpovede na všetky vaše otázky, ktoré sa týkajú prevádzky elektromobilov vo firemnom vozovom parku. Venovať sa bude aj problematike nabíjania elektrických vozidiel. 

Stratégia OMV pre elektromobilitu

OMV reaguje na rozmach elektromobility a rastúci počet registrácií nových elektrických vozidiel na Slovensku aj v Európe. Zákazníkom chce ponúknuť kvalitné služby. Využíva kombináciu poskytovania rýchleho nabíjania pre elektrické vozidlá a priestoru pre oddych a stravovanie počas nabíjania – na čerpacích staniciach sú ponúkané ručne vyrábané bagety, kvalitná káva, na niektorých prevádzkach aj teplé jedlá. 

Spoločnosť súčasne podstupuje transformáciu na nízkouhlíkový obchodný model. Jej cieľom je stať sa lídrom na trhu s udržateľnými palivami, chemikáliami a materiálmi, so silným dôrazom na cirkulárne riešenia. OMV sa najneskôr do roku 2050 plánuje stať net-zero spoločnosťou. Podpora elektromobility je jednou zo súčastí tejto globálnej stratégie.

Desiatky nabíjacích staníc do roku 2025

Spoločnosť OMV aktívne pracuje na realizácii svojej stratégie pre elektromobilitu. Ide o plány stanovené primárne pre strednú a východnú Európu. To znamená, že sa týka aj priamo Slovenska, kde by do roku 2025 malo pribudnúť 60 ultra rýchlych nabíjačiek, ktoré umožnia zákazníkom nabiť elektromobily už do 15 minút.  

OMV pod značkou eMotion vybuduje na svojich čerpacích staniciach sieť vysokorýchlostných nabíjačiek. V prvej fáze, už do konca roka 2024, by mala vzniknúť sieť nabíjacích bodov, ktoré umožnia pohodlnú prepravu bez stresu elektromobilom z jedného konca Slovenska na druhý. 

Aktuálne má OMV umiestnené vlastné ultrarýchle nabíjačky na 9 čerpacích staniciach a troch parkoviskách pred Billa predajňami. Výberu lokality predchádza dôkladný prieskum. Zisťuje sa nakoľko je plánované miesto vhodné, aká je dostupnosť služieb rýchleho nabíjania v okolí alebo či je na konkrétnej čerpacej stanici dostatok priestoru, aby zákazníkom bola poskytovaná kvalitná službu bez kompromisov.

Na Slovensku, v Rakúsku, Maďarsku a Rumunsku chce OMV do roku 2030 vybudovať až 2000 nabíjacích miest. Ultra rýchle nabíjačky pritom poskytnú výkon až 300 kW. Počíta sa aj s prepojením nabíjacích staníc OMV vo všetkých 4 krajinách, čo zákazníkom umožní ich využívanie cez jeden účet.

Súčasťou podpory elektromobility je aj mobilná aplikácia OMV eMotion. Vodičom elektrických vozidiel pomáha nájsť najbližšie nabíjacie miesta, spravovať jednotlivé nabíjania a bezpečne a pohodlne spracovávať platby. Aplikácia je na stiahnutie dostupná v obchodoch Google Play Store a Apple App Store. Viac o elektromobile v podaní OMV sa dozviete priamo na konferencii eFleet Day 2024!

Zdroj: OMV