eFleet Day 2024: Ako batériové úložiská Pixii odstraňujú najväčšiu prekážku pre rozvoj nabíjacej infraštruktúry

 eFleet Day 2024: Ako batériové úložiská Pixii odstraňujú najväčšiu prekážku pre rozvoj nabíjacej infraštruktúry

eFleet Day v roku 2024 prichádza v lepšej forme ako kedykoľvek predtým. Dlhší program, dvojnásobne väčší priestor pre vystavovateľov, väčšia kapacita pre účastníkov a ešte viac praktických informácií zo sveta firemnej elektromobility.

eFleet Day 2024 už 10. apríla 2024 pod jednu strechu prinesie odpovede na všetky vaše otázky, ktoré sa týkajú prevádzky elektromobilov vo firemnom vozovom parku.

Na konferenciu má namierené aj spoločnosť Pixii so svojimi špeciálnymi batériovými úložiskami. Unikátnymi ich robia 3,3kW obojsmerné meniče, vďaka ktorým je možné celé úložisko škálovať a promptne reagovať na meniace sa požiadavky zákazníkov aj počas prevádzky. Batériové úložiská Pixii PowerShaper 2 budú vystavené priamo v priestoroch komplexu X-BIONIC Sphere, kde sa s nimi budete môcť zoznámiť a získať odpovede na všetky vaše otázky.

Overené v praxi: Case study z Nórska

Prechod na využívanie elektrických vozidiel so sebou prináša nové výzvy. Jednou z oblastí, kde rozširovanie elektromobility vyžaduje podrobné plánovanie a hľadanie vhodných riešení je nabíjanie vozidiel. Inštalácia nabíjacích staníc pre elektromobily na vybraných lokalitách môže naraziť na veľkú prekážku. Tou je nedostatočná kapacita siete, ktorá nevyhovuje potrebám rýchleho nabíjania. Okamžitým a efektívnym riešením tejto situácie sú práve batériové úložiská.

Spoločnosť Pixii má svoje batériové úložiská v takýchto situáciách overené aj v praxi. Príkladom je prípadová štúdia z Nórska, kde bol uskutočnený pilotný projekt mobilnej platformy prepojenia batériových úložísk s rýchlonabíjačkami. Dodávateľom tohto komplexného integrovaného riešenia bol obchodný partner Pixii – Elywhere. Toto uvedené riešenie zahŕňajúce kombináciu rýchlonabíjačiek pre elektromobily a integrovaného úložiska energie s celkovým spravovaním systému na takto mobilnej platforme prináša hlavnú výhodu extrémne rýchlej inštalácie.

Zdroj:Pixii

Realizácia projektu prebehla v lyžiarskom stredisku, kde by kapacita siete umiestnenie nabíjačky elektromobilov vôbec neumožňila. Záchranou bolo osadenie 6 Pixii PowerShaperov, s celkovým výkonom 300 kW, pričom zo siete bolo využitých len 40 kW. Takéto riešenie umožňuje súčasné nabíjanie až 4 vozidiel. Celá inštalované úložisko je následne spravované pomocou riadiaceho softvérového systému partnera Elywhere.

Najväčšou výhodou batériových riešení Pixii je v tomto prípade navýšenie dostupnej energie zo siete a umožnenie rýchlonabíjania. Štandardizovaný, modulárny dizajn umožňuje, aby boli systémy otestované dopredu pri výrobe, čo značne zjednodušuje inštaláciu, nasadenie a dokonca aj presun, pričom umožňuje jednoduché navýšenie kapacity podľa potreby.

Výsledky tejto inštalácie od Pixii, dodanej v spolupráci s Elywhere, prekonali všetky očakávania od jej uvedenia na trh v júli 2022. Dopyt po nabíjaní vzrástol na 60-70 nabíjacích relácií denne, pričom sa predáva až 1 MW energie denne. Dosiahnutie týchto výsledkov by bez uloženia energie do batérií nebolo vôbec možné.

Zdroj: Pixii

Využívané aj na Slovensku

Systém skladovania energie do Pixii batériových úložísk umožňuje firmám byť aktívny aj na trhoch s energetickou flexibilitou, napr. pri poskytovaní rôznych frekvenčných služieb, čo spoločnostiam prináša dodatočné príjmy a rýchlejší návrat investícií.

Ako príklad môžeme uviesť jednu z viacerých úspešných inštalácií aj na lokálnom slovenskom trhu z októbra 2022, kde Pixii dodalo prostredníctvom svojho obchodného partnera MTS unikátne riešenie batériového úložiska pozostávajúce z 25 batériových systémov Pixii PowerShaper s celkovým výkonom 1,25 MW a kapacitou 1,2 MWh.

Realizátorom bola spoločnosť Greenbat, ktorej sa ako vôbec prvej spoločnosti z krajín V4 podarilo realizovať frekvenčnú službu konkrétne FCR (Frequency contaiment Reserve -Frekvenčná rezerva je druh doplnkovej služby primárnej regulácie, ktorá sa používa na udržanie stability a spoľahlivosti elektrickej prenosovej sústavy).

Na jeseň 2023 bola ukončená tretia fáza projektu a úložisko dosiahlo výkon 3 MW.

Zdroj: Pixii

Znižovanie nákladov a minimálna údržba

Inteligentné funkcionality Pixii systému sa podľa potreby starajú o ukladanie energie počas mimošpičkových hodín, čím optimalizujú náklady prevádzkovateľa a minimalizujú poplatky. Batériové úložiská sú vytvorené s ohľadom na maximálnu spoľahlivosť a odolnosť, čím sa okrem rýchlej a cenovo výhodnej inštalácie zároveň znižuje aj potreba a náklady na údržbu.

Nabíjanie elektromobilov môže prinášať aj sekundárne výhody pre miestne komunity, tým že zvyšuje premávku a umožňuje príležitostne aj predaj v priľahlých prevádzkach počas čakania na dobitie vozidla. Okrem poplatkov za nabíjanie motivuje vodičov na drobné nákupy počas prestávok na nabíjanie, čo tiež prispieva k atraktivite jednotlivých dobíjacích staníc pri ich správnom umiestnení.

Chcete sa dozvedieť viac o praktických aspektoch využívania batériových úložísk v kontexte rozvoja elektromobility? Zastavte sa na počas konferencie eFleet Day 2024 na stánku spoločnosti Pixii.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *